Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Królowa rzek polskich - Wisła" - prelekcja w SP w Ryglicach

Utworzono dnia 08.06.2017
Czcionka:

Dnia 8 czerwca 2017 roku o godz. 1010 w Szkole Podstawowej w Ryglicach po miłym przywitaniu Pani prelegentki i wszystkich obecnych, przez Panią Agatę Sus - Dyrektor Szkoły, rozpoczęła  się prelekcja z panią Urszulą Szuster, która przedstawiła dzieciom zebranym na korytarzu szkolnym historię powstania naszej pięknej rzeki - Wisły. Prelekcji tej wysłuchali uczniowie klas od I - VI, wszystkich obecnych na spotkaniu było 119 osób.

Pani Urszula zaczęła opowieści o rzece Wiśle od tego, że 22.06.2016 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę złożoną przez Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły, a inspiracją tej idei było upamiętnienie 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Pani Urszula opowiedziała o tym, że Wisła od początku historii państwa polskiego miała ogromne znaczenie przyrodnicze, gospodarcze oraz historyczne. Prelegentka opowiadała również  baśnie i pierwsze legendy, które powstały o Wiśle, a także o tym, że polscy autorzy pisali wiele wierszy i pieśni na temat Wisły. Nasza rzeka Wisła ma 1048 km długości, wypływa ona z Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim aż do ujścia do Zatoki Gdańskiej.  Wszyscy zebrani słuchali wykładu Pani Szuster z wielką uwagą, gdyż legendy i inne opowieści o Wiśle były ciekawe. Przytoczę może legendę o Wandzie, która nie chciała poślubić Niemca, odrzuciła jego oświadczyny, a sama rzuciła się w nurty Wisły i utonęła. Wieś, gdzie zaleziono zwłoki Wandy nazwano MOGIŁĄ. Pani Ula mówiła, że przez długie lata Wisłę nazywano Białym Dunajcem ponieważ jej woda była krystalicznie czysta. Mówiono z dawien dawna, że nasza Wisła jest spławna i śpiewna (bo przewożono nią towary, a flisacy nią płynąc śpiewali piosenki). Najstarsi flisacy opowiadali przedziwne baśnie, że wodniacy wciągali ludzi do swego pałacu w głębinie, a także o dobrych opiekunach - Czarnusze i Białce i o złej czarownicy – powodzicy, która bardzo dużo krzywdy czyniła w najdłuższe dni roku. Była mowa także o piaskarzach (wydobywających piasek z Wisły w celu pogłębienia rzeki).  Legend było bardzo dużo, ja przytoczę jeszcze kilka gdyż wszystkie były ciekawe i trudno z nich zrezygnować. Jedną z nich jest legenda o dziewczynce zamienionej w drzewo. Gdy młodzieńcy wracali z tureckiej niewoli i przymierali z głodu i chłodu postanowili odpocząć pod drzewem i ogrzać się, lecz gdy zaczęli rąbać gałązki, drzewo przemówiło ludzkim głosem, a z uciętych gałązek popłynęła krew (była to piękna legenda lecz nie będę jej całej przytaczać). Inna legenda głosi, że niedaleko Ustronia zamieszkał w Wiśle utopiec, sam siebie nazwał panem tej części rzeki, wybudował na dnie Wisły kryształowy pałac pełen złota i drogich kamieni. Drzwi do pałacu były pod powierzchnią wody, żeby człowiek który wpadnie do wody pozostał na zawsze w pałacu i tylko jemu służył. Wartą zapamiętania legendą jest też ta o warkoczu Królewny Wisełki, czyli legenda o powstaniu królowej polskich rzek. Królewna Wisełka będąc świadkiem wielkiej suszy , która nękała kraj, chcąc się dowiedzieć jak ratować naród, udała się po radę do starej wiedźmy. Ta nakazała, by królewna obcięła swój warkocz i wrzuciła do koryta wyschniętej rzeki. W ten sposób zostaje ocalony kraj, rzekę od imienia dziewczyny nazwano WISŁĄ!

Można by tak bez końca przytaczać baśnie i legendy o Wiśle, ale były też piosenki o tej pięknej rzece. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ryglicach wszyscy zaśpiewali znaną i lubianą piosenkę Płynie Wisła płynie, aż miło było posłuchać. Była też mowa o tym, że pierwsze ślady nazwy Wisła pochodzą sprzed 2000 lat. Imię królowej polskich rzek noszą również kluby sportowe. Powstała także flaga promująca Rok Rzeki Wisły. Można by tak jeszcze przez kilka godzin opowiadać o naszej pięknej rzece Wiśle, ale czas wykładu upłynął i nadszedł czas aby go zakończyć.

Spotkanie w bardzo miłej atmosferze dobiegło końca, wszyscy byli zadowoleni, a Pani dyrektor serdecznie podziękowała Pani Urszuli za wygłoszenie prelekcji oraz Pani z GBP w Ryglicach za  zaproszenie prelegentki do szkoły w Ryglicach, a wszystkim zebranym, że w skupieniu wysłuchali wielu nam nieznanych wieści o rzece Wiśle.

2017 - Rok Rzeki Wisły - prelekcja w SP w Ryglicach

Utworzono dnia 08.06.2017, 22:11

Zegar

Kalendarium

Marzec 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 24

W poprzednim tygodniu: 36

W tym miesiącu: 101

W poprzednim miesiącu: 130

Wszystkich: 2560