Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Poznajemy rzekę Wisłę - symbol Polski" - prelekcja w Kowalowej

Utworzono dnia 15.06.2017
Czcionka:

Dnia 14 czerwca 2017 roku o godz. 1050 w Szkole Podstawowej w Kowalowej odbyło się spotkanie z panią Urszulą Szuster, która przedstawiła dzieciom zebranym na świetlicy szkolnej historię powstania naszej pięknej rzeki Wisły. Prelekcji tej wysłuchali uczniowie klas od I - VI oraz przedszkolaki, wszystkich na świetlicy było 94 osoby.

Pani Urszula zaczęła opowieści o rzece Wiśle od tego, że 22.06.2016 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę złożoną przez Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły, a inspiracją tej idei było upamiętnienie 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Pani Urszula opowiedziała o tym, że Wisła od początku historii państwa polskiego miała ogromne znaczenie przyrodnicze, gospodarcze oraz historyczne. Pani Szuster opowiadała również różne baśnie i pierwsze legendy, które powstały o Wiśle, a także o tym, że polscy autorzy pisali wiele pieśni na temat Wisły. Nasza rzeka Wisła ma 1048 km długości, wypływa ona z Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim aż do ujścia do Zatoki Gdańskiej.  Wszyscy zebrani słuchali wykładu Pani Szuster z wielką uwagą, gdyż legendy i inne opowieści o Wiśle były ciekawe. Przytoczę może legendę o Wandzie, która nie chciała poślubić Niemca, odrzuciła jego oświadczyny, a sama rzuciła się w nurty Wisły i utonęła. Wieś, gdzie zaleziono zwłoki Wandy nazwano MOGIŁĄ. Prelegentka mówiła, że przez długie lata Wisłę nazywano Białym Dunajcem ponieważ jej woda była krystalicznie czysta. Mówiono z dawien dawna, że nasza Wisła jest spławna i śpiewna (bo przewożono nią towary, a flisacy nią płynąc śpiewali piosenki). Najstarsi flisacy opowiadali przedziwne baśnie, że wodniacy wciągali ludzi do swego pałacu w głębinie, a także o dobrych opiekunach - Czarnusze i Białce i o złej czarownicy – powodzicy, która bardzo dużo krzywdy czyniła w najdłuższe dni roku. Była mowa także o piaskarzach (wydobywających piasek z Wisły w celu pogłębienia rzeki). Była też legenda o Krasnym Ondraszku, który u źródeł Białej Wody okradał bogatych, a dawał biednym. Legend było bardzo dużo, ja przytoczę jeszcze kilka gdyż wszystkie były ciekawe i trudno z nich zrezygnować. Jedną z nich jest legenda o dziewczynce zamienionej w drzewo. Gdy młodzieńcy wracali z tureckiej niewoli i przymierali z głodu i chłodu postanowili odpocząć pod drzewem i ogrzać się, lecz gdy zaczęli rąbać gałązki, drzewo przemówiło ludzkim głosem, a z uciętych gałązek polała się krew (była to piękna legenda lecz nie będę jej całej przytaczać). Inna legenda głosi, że niedaleko Ustronia zamieszkał w Wiśle utopiec, sam siebie nazwał panem tej części rzeki, wybudował na dnie Wisły kryształowy pałac pełen złota i drogich kamieni. Drzwi do pałacu były pod powierzchnią wody, żeby człowiek który wpadnie do wody pozostał na zawsze w pałacu i tylko jemu służył. Ważną legendą jest też ta o warkoczu Królewny Wisełki, czyli legenda o powstaniu królowej polskich rzek. Królewna Wisełka będąc świadkiem wielkiej suszy , która nękała kraj, chcąc się dowiedzieć jak ratować naród, udała się po radę do starej wiedźmy. Ta nakazała, by królewna obcięła swój warkocz i wrzuciła do koryta wyschniętej rzeki. W ten sposób zostaje ocalony kraj, rzekę od imienia dziewczyny nazwano WISŁĄ!

Można by tak bez końca przytaczać legendy o Wiśle, ale były też piosenki o tej pięknej rzece. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kowalowej wszyscy zaśpiewali znaną i lubianą piosenkę Płynie Wisła płynie. Także grupa dziewczynek z tej szkoły bardzo ładnie zaśpiewała inną, mniej znaną piosenkę o Wiśle. Była też mowa o tym, że pierwsze ślady nazwy Wisła pochodzą sprzed 2000 lat. Imię królowej polskich rzek noszą również kluby sportowe. Powstała także flaga promująca Rok Rzeki Wisły. Można by tak jeszcze przez kilka godzin opowiadać o naszej pięknej rzece Wiśle, ale czas wykładu upłynął i nadszedł czas zakończyć wykład.

Spotkanie w bardzo miłej atmosferze dobiegło końca, wszyscy byli zadowoleni, a Pani mgr Agata Kozak serdecznie podziękowała Pani Urszuli za wygłoszenie prelekcji oraz Pani z GBP w Ryglicach za  zaproszenie prelegentki do szkoły w Kowalowej.

GALERIE:

Poznajemy rzekę Wisłę - SP w Kowalowej

Poznajemy rzekę Wisłę - SP w Kowalowej

Poznajemy rzekę Wisłę - SP w Kowalowej

Poznajemy rzekę Wisłę - SP w Kowalowej

Zegar

Kalendarium

Marzec 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 24

W poprzednim tygodniu: 36

W tym miesiącu: 101

W poprzednim miesiącu: 130

Wszystkich: 2560